Nový Boží hrob v kostele na Vrbici

26.02.2021

Na Velikonoce v roce 2019 otec Tomáš naznal, že ve vrbeckém kostele máme pouze boční oltář a chybí nám klasický oltář Božího hrobu s tělem Krista. V té době byly přípravy rekonstrukce našeho kostela v plném proudu, ale i přesto započalo přemýšlení, jak jej na Vrbici mít - vyrobit nový, či získat starší odjinud?

Při opravách, nebo restaurování kostelů se tu a tam stane, že některé části (obrazy, sochy, oltáře apod. většinou v horším stavu) se ruší a nabídnou se k přemístění jinam. Proto otec Tomáš začal intenzivněpátrat a povedlo se.

Spojil se svým kamarádem a kolegou P. Josefem Rybeckým, který nám nabídl Boží hrob z klášterního kostela Porta Coeli v Předkláštěří u Tišnova. Porta Coeli byla v té době v rekonstrukci, chrámová loď zaplněná lešením a "náš" Boží hrob ležel na hromadě pod ním.

Byla středa 11. března 2020, toho času se v kostele na Vrbici pokládala dlažba z Brače. V brzkých ranních hodinách startovala z Vrbice výprava do Porta Coeli ve složení pan farář - vedoucí výpravy, já - řidič nákladního vozu, Jožka Bukovský - technický poradce přes konstrukce, Jirka Havelka - technický poradce přes elektroinstalaci a Jara Hasík - hlavní umělecký koordinátor - všichni dohromady dokonalá stěhovací četa.

Další zastávkou byla Veverská Bítýška, kde jsme Boží hrob nechali asi čtyři hodiny radioaktivně ošetřit. Tento proces zajistí vyhubení případného dřevokazného hmyzu.

Zatímco se Boží hrob ozařoval, využili jsme volný čas k návštěvě Milana Michny. Proběhla prohlídka nově vznikajících mříží pro náš kostel, konzultace parametrů a zajištění posledních drobných úprav.

Po vyzvednutí Božího hrobu ve Veverské Bítýšce byl následně dopraven a uložen na Vrbici. Kostel se postupně dodělával, oslavy se odkládaly kvůli situaci s covid-19, nicméně jsme se několikrát sešli s odborníky a radili se, co s Božím hrobem dále.

Zrestaurovat jej tak, jak je, nebo zrestaurovat pouze sochy Krista a andělů a vyrobit nový hrob, nebo jej velikostně upravit. K závěrečnému rozhodnutí došlo v dílně Jaroslava Hasíka, po převezení dílo rozložil, nainstaloval a sešlo se závěrečné konzilium.

Závěr - jedná se o úžasné secesní dílo z přelomu 19. a 20. století a jednoznačně si zaslouží být zachráněno bez úprav a sloužit dalším generacím. V současné době probíhají restaurátorské práce pod vedením Jary Hasíka. 

Náklady na rekonstrukci hrobu a soch by neměly přesáhnout částku 100 tisíc a k těmto účelům proběhne mezi farníky sbírka. Pán Bůh zaplať za jakýkoli dar. Do Velikonoc musí být hotovo. 

Jak budou probíhat Velikonoce, to v době psaní tohoto článku nevíme. Situace je jako na houpačce, věřme tedy, že se nás bude moci co nejvíce zúčastnit bohoslužeb naživo. Pokud to nebude možné, zajistíme on-line přenosy, případně otevřeme kostel pro individuální modlitbu.

Tomáš Bílek, t.č. starosta vrbecký