Na slovíčko s otcem Tomášem

01.09.2018

Na novou tvář otce Tomáše v našem farním společenství si už zvykáme a pomalu se poznáváme. Nápomocné ve vzájemném poznávání nám snad budou i informace, které na sebe otec Tomáš prozradil v kratičkém rozhovoru...

Co bychom o vás jako farníci měli určitě vědět? Prozradíte i něco o své rodině?

Narodil jsem před 43 lety v Brně. Vystudoval jsem v Brně Biskupské gymnázium, kde se postupně ve mně zrodila myšlenka podat si přihlášku do kněžského semináře. Po maturitě jsem byl hned přijat do Teologického konviktu v Litoměřicích a pak jsem studoval v Olomouci teologickou fakultu. Po 2. ročníku jsem měl roční přerušení studia a pár měsíců jsem pracoval v hospici jako ošetřovatel. Byla to dobrá zkušenost, která mě ujistila, že jsem na správně cestě. Potkal jsem se v životě s dobrými kněžími, kteří měli na mě dobrý vliv. V duchovní službě působím od roku 2001, kdy jsem byl vysvěcen na jáhna a za rok na kněze. Dva roky jsem působil jako kaplan v Blansku a v Adamově a 14 let jsem byl farářem na Vysočině v tzv. v moravské Sibiři v Třešti, Růžené a v Kostelci u Jihlavy. Mám ještě dva starší bratry Jiřího a Pavla, kteří jsou také kněží, ale jsou v komunitě řádu salesiánů a mají na starosti mládež.

Jaká byla první informace, kterou jste se o naší farnosti dozvěděl?

Bylo mi jasné, že jdu do vinařského kraje, kde asi budou různé zvyky a tradice. O tom, co se děje ve farnostech jsem si postupně zjišťoval z webových stránek.

Řeknete nám něco i o své bývalé farnosti? Jaký je váš nejkrásnější zážitek z Třeště?

Třešť je známá svou více než 200 letou betlémařskou tradicí. Jezdí sem mnoho lidí nejen z České republiky, ale i ze světa. Od 26.12. do 2.2. si návštěvníci mohou prohlédnout betlémy, které jsou k vidění asi ve 25 rodinách. Pokud budete mít zájem, můžeme vypravit autobus na betlémy do Třeště. Do kostela v Třešti, která má 6 tisíc obyvatel, chodilo asi 260 věřících. Měl jsem radost, že během mého působení v Třešti vzešel novokněz P. Jan Krbec a že jsem mohl pokřtít několik dospělých katechumenů a že se konalo celostátní setkání animátorů. Velkou zkušeností a nezapomenutelným zážitkem bylo natáčení dokumentu o křížové cestě v Třešti Českou televizí.

Pozvete své bývalé farníky na Anensku pouť do Bořetic? Pěší poutníci z Třeště tu ještě nebyli...

Rád to udělám, ale nemohu slíbit, jak to dopadne, protože z Třeště do Bořetic je to kolem 150 km. Možná, že se spíše najdou cyklisté, kteří by dojeli. Když jsem jim posílal fotografie z tohoto kraje a říkal, jaké to tady je, tak mi mnozí slibovali, že určitě dorazí na dobré víno do sklípku :)

Máme za sebou první společnou mši svatou, kde jste nás viděl "face to face" - co vás nejvíce překvapilo/oslovilo, když jste se na nás podíval?

Když jsem se podíval na vás do kostela, potěšilo mě, že jsou v kostele zastoupeny všechny generace, i když bohužel některé generace jsou v menšině. Měl jsem opravdu radost z toho, jak s radostí zpíváte. Děkuji vám za vaše milé přivítání a vřelé přijetí. Moc se těším na to, co budeme spolu prožívat.

Naše farníky potěšilo, když jste při nedělní bohoslužbě zpíval ordinárium. Můžeme se těšit, že to bude pravidlem? Máte rád bohatou a slavnostní liturgii?

Nedělní mši svatou považuji za vrchol týdne a pokud mi hlasivky dovolí, tak se snažím zpívat modlitby a prefaci. Když mě Pán Bůh tímto obdaroval,proč to nevyužít. Liturgie je středem života farnosti a záleží mi na tom, aby byla krásná, důstojná a slavnostní a všichni jsme odcházeli z kostela obohaceni. Vždyť je to oslava Boha. Budu rád, když se nebudete bát zapojit do služby při mši svaté jak se čtením, tak i s nošením obětních darů a velice bych rád přivítal nové ministranty.

Co vám vždycky udělá radost?

Jsem rád ve společnosti dobrých lidí a mám radost, když lidé mezi sebou dobře vycházejí a snaží se žít poctivě svůj život. Nemám rád konflikty a dělám vše pro to, abych lidi stmeloval a ne rozděloval.

Je něco, co vás vyloženě vytáčí, třeba v chování lidí?

Nemám rád, když lidé zbytečně mluví o chybách druhých za jejich zády a ještě horší, když pomlouvají a nejsou schopni to říct do očí. To ničí vztahy a narušuje společenství. Všichni jsme chybující, ale je potřeba být upřímný a jednat férově,jak se říká nalít si čistého vína.

Protože vás naši farníci budou určitě často zvát na oběd, zajímalo by nás, čím vás můžeme nejvíc pohostit? Na čem si nejvíc pochutnáte a je něco, co vám opravdu nechutná?

Nejsem vybíravý v jídle, jím všechno kromě drštkové polévky. V minulých farnostech se lidem říkal, že to nechám na nich, ale že nemusím mít tak často smažený řízek s bramborovým salátem a svíčkovou. Protože vás chci lépe poznat, velmi uvítám pozvání na nedělní oběd. Začátkem září bych položil na stoleček v kostele papír s rozpisem, kde se můžete napsat, ke komu bych mohl jít v neděli na oběd.

Co děláte, když si chcete odpočinout a načerpat energii?

Práce s lidmi je občas dobrodružství, protože každý člověk je originální. O víkendu a svátcích sloužím, když jiní lidé mají volno, tak si nahrazuji volný den pondělím. V ten den nejsem ve farnosti. Rád chodím do přírody, jezdím na kole, zahraji si i někdy stolní tenis, čtu knihy, navštěvuji své přátelé, občas zajdu do kina, rád sleduji v květnu mistrovství světa v hokeji nebo si zahraji i s přáteli bowling. O prázdninách pravidelně jezdím na dovolenou s rodiči a bratry a také se svými kamarády.

Těšíte se na nové zážitky?

Určitě :)

My se také těšíme a děkujeme za rozhovor.